Przypomnienie wiadomości z klasy pierwszej

1. Wyjaśnić i scharakteryzować działanie:

 • RAM: z jęz. angielskiego Random Access Memory - pamięć o dostępie swobodnym. Pamięć operacyjna, ulotna. Do pamięci tej wysyłane są instrukcje programów oraz wartości wymaganych obliczeń. Przy wyłączeniu systemu jej zawartość ulega zniszczeniu.
 • Chipset: grupa specjalistycznych układów scalonych przeznaczonych do wspólnej pracy. Mają zazwyczaj zintegrowane oznaczenia i jest sprzedawana jako jeden produkt. Od tego układu w dużej mierze zależy wydajność i niezawodność komputera.
  W jego skład wchodzą zazwyczaj dwa układy zwane mostkami: północny (odpowiada za wymianę danych między pamięcią a procesorem oraz steruje magistralą AGP lub PCI-E) oraz południowy (odpowiada za współpracę z urządzeniami we/wy).
 • Cache: pamięć podręczna - mechanizm, w którym część spośród danych zgromadzonych w źródłach o długim czasie dostępu jest przechowywana w pamięci o lepszych parametrach. Ma to na celu poprawę szybkości dostępu do tych informacji, które przypuszczalnie będą potrzebne w najbliższej przyszłości.
  Cache jest elementem wszystkich systemów.
 • AGP: z j. angielskiego Accelerated Graphics Port - zmodyfikowana magistrala PCI opracowana przez firmę Intel do obsługi kart graficznych. Jest to 32-bitowa magistrala PCI zoptymalizowana do szybkiego przesyłania dużych ilości danych. Obecnie wypierana przez magistralę PCI Express. Wprowadzona w 1997.
 • ISA: z j. angielskiego Industry Standard Architecture (standardowa architektura przemysłowa) - standard magistrali oraz złącza kart rozszerzeń dla komputerów osobistych, wprowadzona w 1981 roku wraz z IBM PC. 16-bitowa szyna o częstotliwości 8,33MHz, przepustowość 8MB/s (nieefektywna), szyna adresowa 24-bitowa.
 • BIOS: z j. angielskiego Basic Input-Output System (podstawowy system wejścia/wyjścia) - zapisany w pamięci ROM zestaw podstawowych procedur pośredniczących między systemem operacyjnym a sprzętem. Obecnie większość BIOSów jest zapisywana w pamięciach EEPROM, co umożliwia ich późniejszą modyfikację.
 • CPU: z j. angielskiego Central Processing Unit - procesor. Urządzenie cyfrowe sekwencyjne, które pobiera dane z pamięci, interpretuje je i wykonuje jako proste rozkazy wybrane ze zbioru operacji podstawowych zazwyczaj określanych przez producentów jako lista rozkazów procesora.
  Wykonywane są zwykle jako układy scalone zamknięte w hermetycznej obudowie, często posiadającej złocone wyprowadzenia (ze względu na odporność na utlenianie).
  Jedną z podstawowych cech procesora jest długość słowa, na którym wykonywane są podstawowe operacje obliczeniowe. Jeśli słowo ma 64 bity mówimy, że jest on 64-bitowy.
 • PCI: z j. angielskiego Periphelial Component Interconnect - magistrala komunikacyjna służąca do przyłączania kart rozszerzeń do płyty głównej w komputerach klasy PC. Zaprezentowana po raz pierwszy w VI.1992r.
  Każda karta pasująca do gniazda PCI funkcjonuje bez jakichkolwiek problemów, gdyż nie tylko sygnały, ale i przeznaczenie poszczególnych styków gniazda są znormalizowane. 

  Gniazda 32-bitowej szyny PCI

  Gniazda 32-bitowej szyny PCI

 • Wentylator: maszyna przepływowa do transportowania powietrza oraz innych gazów z otoczenia do pomieszczenia lub odwrotnie. W komputerach klasy PC stosowana jako element układu chłodzenia.
 • HDD: z j. angielskiego Hard Disk Drive - napęd dysku twardego: rodzaj pamięci masowej wykorzystujący nośnik magnetyczny do przechowywania danych. Jej pierwowzorem jest pamięć bębnowa. Pierwszym dyskiem twardym był 5MB-owy dysk firmy Seagate. Aktualne pojemności sięgają 4TB.
  Dla dysków twardych najważniejsze są: pojemność, szybkość transmisji danych, czas dostępu, prędkość obrotowa oraz średni czas bezawarynej pracy.
  Kilka dysków trardych można łączyć macierze dyskowe zwiększając niezawodność przechowywania danych, dostępną przestrzeń czy szybkość odczytu/zapisu.
 • FDD: z j. angielskiego Floppy Disk Drive - stacja dyskietek: element przeznaczony do obsługi jednego z rodzajów zewnętrznej pamięci komputerowej - dyskietki. Stacje te zwane są stacjami dysków miękkich.

  Stacja dyskietek 3½ cala 2,88 MB

  Stacja dyskietek 3½ cala 2,88 MB

 • VGA: z j. angielskiego Video Graphics Array - jeden ze standardów kart graficznych IBM-PC ustanowiony w 1987 roku. Były montowane po raz pierwszy w komputerach serii IBM PS/2.
  Standardowe rozdzielczości ekranowe

  Standardowe rozdzielczości ekranowe


 • LAN: z j. angielskiego Local Area Networksieć lokalna: sieć komputerowa łącząca komputery na określonym obszarze. Charakteryzuje się wyższym wskaźnikiem transferu danych (w por. do WAN) czy też mniejszy obszar geograficzny.
  Aktualnie najpopularniejszymi technologiami używanymi do budowy sieci LAN sa Ethernet oraz Wi-Fi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.