Pozycjonowanie elementów CSS

Pozycjonowanie odpowiada za umiejscowanie elementu w dowolnie wybranym miejscu przez zastosowanie właściwości position. Rozróżniamy dwa rodzaje pozycjonowania:

  • pozycjonowanie względne, nazywane również relatywnym (ang. relative), pozwala na zmianę położenia elementu w stosunku do jego położenia początkowego. Wykorzystuje się w tym celu dodatkowe  cztery właściwości: topleftrightbottom, którym należy przypisać odpowiednie wartości (w odpowiednich jednostkach miary) odpowiadającym przesunięciom w górę, lewo, prawo i do dołu.
  • pozycjonowanie bezwzględne, nazywane również absolutnym  (ang. absolute), pozwala na ustalenie położenia elementu w stosunku do ram okna przeglądarki lub innego elementu nadrzędnego. Wykorzystuje się w tym celu dodatkowo cztery właściwości: top, left, right, bottom. Jednostki najlepiej przydatne: px, %, em.

Zobacz model pudełkowy.

Zadanie 1. Utwórz stronę, na której znajdują się znaczniki grupujące. Dla każdego z nich zdefiniuj margines, obramowanie i odstępy. Użyj znaczników margin i padding. Treść strony - dowolna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.