Wielozadaniowość
Wykonywanie kilku zadań jednocześnie to wielozadaniowość. Tak naprawdę µP (mikroprocesor) nie jest w stanie wykonywać wielu zadań jednocześnie. Z tego powodu system przydziela tak zadania dla µP, aby mógł poświęcić każdemu zadaniu część swojego czasu.
Najmniejszą jednostką, która może być obsługiwana w takim systemie jest proces. Jest to egzemplarz uruchomionego programu. Każdy proces ma swój identyfikator PID (Process Identifier). Przydziałem PID dla procesu zajmuje się OS. OS przydziela również dla procesu czas procesora i pamięć.
Przydział czasu dla poszczególnych procesów zależy od priorytetu. Priorytet może być zmieniony dla procesu w zależności od jego ważności. Na długość czasu procesora przydzielonego do zadania mają również inne procesy w danej chwili uruchomione. OS tak przydziela czas procesora, aby zmaksymalizować wykorzystanie zasobów komputera.
Wszystkie ww. czynności wykonuje program szeregujący, który może wywłaszczyć proces, tzn. zabrać jego czas i przydzielić ten czas ważniejszemu procesowi.
Wielodostępność
Możliwość pracy wielu użytkowników w jednym OS to wielodostępność. Polega ona na:
- Windows i Linux: mechanizm uwierzytelniania użytkowników, indywidualne uprawnienia i zasoby
- w systemach terminalowych: terminale podłączone są do jednego wspólnego komputera. Wszyscy użytkownicy mogą jednocześnie pracować na tym komputerze. Użytkownik ma dostępny terminal w postaci urządzeń we/wy: klawiatura, mysz, monitor, czytnik kart pamięci
Wieloprocesorowość
OS potrafi podzielić zadanie na wiele procesorów.
Wielowątkowość
Umożliwia wykonanie jednego procesu w ramach kilku wątków.
Wielobieżność
Możliwość dostępu do jądra przez wiele procesów w jednej chwili.
Skalowalność
Doinstalowanie kolejnych składników OS nie powoduje zwolnienia systemu operacyjnego (teoria).
pomocne ;*
Kozak, pomogło mi dziekuje :p Pozdrawia Michaś :xdx
fajna strona pozdrawiam
sigma